Slobodna Dalmacija: 22. 04. 2006.

DIPLOMATSKI PRITISAK - AMERIČKO VELEPOSLANSTVO PROSVJEDOVALO ZBOG NATJEČAJA ’PODEŠENOG’ JAPANCIMA

Ministarstvo zdravstva naljutilo SAD

NIJE PRVI PUT Veleposlanstvo SAD-a upozorava Vladu RH da su uočene nepravilnosti u postupcima javne nabave za kupnju radiološke opreme za hrvatske bolnice, koja je, kako se tvrdi, netransparentna i isključuje konkurenciju, a to nije prvi put

ZAGREB - Američko veleposlanstvo oštro je odgovorilo na način na koji je Ministarstvo zdravstva i socijalne skrbi raspisalo posljednje tendere za kupnju radiološke opreme za hrvatske bolnice, koji, kako je "Slobodna Dalmacija" izvijestila, pogoduju jedino japanskom proizvođaču Shimadzuu. To bi moglo stvoriti diplomatski pritisak koji se iznimno rijetko primjenjuje u ovakvim slučajevima, i to jedino kada postoje ozbiljne indicije da su povrijeđeni zakoni ili pravila tržišne utakmice.

Isključena konkurencija

U svome priopćenju, veleposlanstvo SAD-a potvrđuje da su uočene nepravilnosti u postupcima javne nabave, koja je, kako se tvrdi, netransparentna i isključuje konkurenciju, a to nije prvi put.

— General Electrics, vodeći američki prozvođač medicinske opreme, skrenuo nam je pozornost na to pitanje krajem prošlog tjedna, odmah nakon objavljivanja natječaja. GE, uz druge europske konkurente, ne može sudjelovati u ovom velikom i važnom tenderu za nabavu skenera i rendgenske opreme. Ovo je to čudnije budući da je riječ o kompanijama koje vode na tržištu i kojima pripada najveći dio od ukupne prodaje medicinske opreme u svijetu. Ovo nije prvi slučaj nedostatka transparentnosti i konkurencije u javnoj nabavi u sektoru zdravstva. Prije otprilike godinu dana raspravljali smo s Vladom o nužnosti konkurencije i transparentnosti zbog jednog drugog natječaja — tvrde iz američkog veleposlanstva.

U dopisu se navodi da američki GE nije jedina kompanija koja se ne može natjecati zbog uvjeta, te da su upozoreni da će samo jedna kompanija moći ispuniti neobične zahtjeve propisane natječajnom specifikacijom, čime se aludira na Shimadzu.

— Isti smo obrazac vidjeli i ranije i tom smo prilikom upozorili Vladu da je riječ o problemu koji se ponavlja — kažu u veleposlanstvu.

Kumske veze

Navodi se i da su sumnjivi natječajni kriteriji propisani u tehničkim specifikacijama.

Naš je list proteklog tjedna objavio da je Ministarstvo zdravstva raspisalo natječaje za kupnju radiološke opreme u vrijednosti od približno dva milijuna eura, a da propisana specifikacija gotovo u cijelosti odgovara uređajima tvrtke Shimadzu. Shimadzu je u posljednje dvije godine tri puta bio predmet afera zbog niza dokaza da tadašnji ministar zdravstva Andrija Hebrang utječe na ishod natječaja u Hrvatskoj i BiH u korist japanske tvrtke, s čijim je zastupnikom u prijateljskim i kumskim vezama.

Nataša ŠKARIČIĆ

Zamjerke natječaju

— Valja se usredotočiti na rezultat, a ne na metode. Ako kupujete dizalicu za podizanje teških predmeta, treba li pritom specificirati boju dizalice? Ne, nego isključivo težinu tereta koju dizalica može podići. Shodno tome, kada se nabavlja medicinska oprema, onaj koji sastavlja natječaj ne treba se ograničiti na zastarjelu tehniku ili metode — treba uzeti u obzir omjer vrijednosti i uloženog novca, posebice kada je zahtjev točna dijagnoza. Natječaji trebaju zadovoljiti kriterije transparentnosti, ekonomičnosti i efikasnosti kako bi se iskoristile sve prednosti konkurencije — piše u dopisu američkog veleposlanstva.