Vjesnik: 27. 04. 2006.

Ustavne promjene u BiH zapele u parlamentu

SARAJEVO (Od Vjesnikova dopisnika) - Sjedinjene Američke Države i Europska unija pojačali su u srijedu pritisak na političare u BiH da usvoje predložene ustavne promjene, nakon što u utorak, tijekom cjelodnevnog prvog dana rasprave u Parlamentu BiH, protivnici i zagovornici predloženog modela reforme Ustava nisu uopće približili stajališta. Štoviše, činilo se da bi u slučaju glasovanja protivnici reforme mogli spriječiti usvajanje reforme.

»Godinu dana se radilo na paketu ustavnih aranžmana, a sve političke stranke su bile uključene u taj proces od samog početka. To je prva faza promjena i neće biti druge faze dok se ne završi ovaj paket.

To se mora učiniti i poslanici u parlamentu moraju preuzeti svoju odgovornost«, kazao je u srijedu na konferenciji za novinare američki veleposlanik u BiH Douglas McElheney.

»Vrijeme je da se BiH pridruži ostatku svijeta. Mi smo pružili našu ruku, Europa je pružila svoju ruku, ali nitko na sinoćnjoj sjednici nije prihvatio tu ruku«, zaključio je McElheney. Predložene ustavne promjene podržavaju vodeće stranke iz RS, dvije vodeće bošnjačke stranke SDA i SDP te HDZ koji vodi Dragan Čović. No, golem otpor postoji od Silajdžićeve Stranke za BiH i dijela zastupnika drugih stranaka koje tvrde da se ovim »cementira« podjela BiH na dva entiteta.

Sporazumu se snažno protivi Katolička crkva, a kardinal Vinko Puljić za VOA je čak kazao da »među hrvatskim političarima u BiH ima »i ucijenjenih i kupljenih«. Protiv predloženog modela je ipak dobar dio hrvatskih političara u BiH, posebno iz stranke HDZ 1990, nastale nakon raskola u HDZ-u.

Svi oni tvrde da ponuđeni model ne jamči ravnopravnost Hrvata, a ima i ocjena da je riječ o »srpsko-bošnjačkom dogovoru« na račun Hrvata.

Alenko Zornija