Vjesnik: 27. 04. 2006.

Hladni rat u UN-u

Ponovno zaustavljene Annanove reforme Svjetske organizacije. Zemlje grupe 77 (nesvrstani) praktički traže smanjenje, a ne povećanje ovlasti glavnog tajnika

NEW YORK (Od Vjesnikova dopisnika) - Paket reformi glavnog tajnika Ujedinjenih naroda Kofija Annana, ponovo je zaustavljen. Dobivajući sve više snagu najjačeg regionalnog bloka jer predstavlja više od dvije trećine od ukupno 191 zemalja članica UN-a, moćna Skupina 77, koja sada broji 132 zemlje u razvoju, demonstrativno je odbacila Annanov paket reformi Svjetske organizacije. Umjesto toga, u ponedjeljak je ovaj regionalni blok izašao s prijedlogom rezolucije čiji je prvi sponzor Južna Afrika, tražeći da se o tim reformama raspravlja u rujnu na novom zasjedanju Opće skupštine. Rezolucijom se, nasuprot Annanovim traženjima, praktično zahtijeva ograničenje, a ne povećavanje ovlasti glavnog tajnika UN-a.

Funkcija prvog čovjeka Svjetske organizacije trebala bi se tako stalno stavljati na vagu odmjeravanja snaga u Općoj skupštini UN-a. Time bi se dalje ograničavala moć ekskluzivnog kluba petnaestorice, Vijeća sigurnosti, odnosno tajništva UN-a gdje vladaju interesi politički najutjecajnijih i zemalja najvećih donatora, ali i »ustajale« birokracije, stav je većine zemalja članica UN-a. O tome se u UN-u sve više otvoreno priča, naročito nakon prošlogodišnjeg kolapsa prijedloga skupine zemalja G-4 (Brazila, Indije, Japana i Njemačke), o proširenju Vijeća sigurnosti.

Veleposlanik Čilea u UN-u Heraldo Munoz izjavio je tim povodom da većina zapravo nema primjedbi na davanje većih ovlasti novom glavnom tajniku UN-a, ali da postoji strah da će manje i relativno siromašne zemlje postati plijen jačih i bogatijih.

Glavni tajnik će tako biti u poziciji da progura bilo koju odluku pod pritiskom velikih donatora. Odluke će se u biti po principu »želim da bude tako jer sam za to platio«. Naravno, sad postaje aktualnije nego ikad prije: čiji će kandidat za novog glavnog tajnika UN-a proći?

UN tako sve više postaje kuća svađe, umjesto kuća dogovora. Ne samo da se u Vijeću sigurnosti lome diplomatska koplja oko gorućih svjetskih pitanja, poput Irana, i to na način koji ostavlja mjesta za zabrinutost, već se i u pitanju unutarnjih reformi UN-a, u Općoj skupštini pogledi razlikuju. Pritom Kristalna palača naroda na East Riveru sve više podsjeća na doba kad su ovdje puhali vjetrovi hladnog rata.

Na scenu se iznova vraćaju politički akteri minulih vremena. Diplomati Skupine 77, u Annanovoj modernizaciji UN-a, koja je najznačajnija u 60-godišnjoj povijesti organizacije, jednostavno ne vide veliki napredak. Neki čak govore da se radi o Trojanskom konju za ostvarivanje interesa nekolicine najmoćnijih zemalja. Američki veleposlanik John Bolton je preko svog glasnogovornika komentirao blokadu Ananovih reformi kao nešto što će ga vrlo rastužiti, ako reforme ne budu usvojene. Uistinu, ako se usvajanje Annanovih reformi rastegne, kako to predviđaju analitičari, u pitanje bi moglo doći i usvajanje godišnjeg proračuna UN-a koji bi se trebao usuglasiti do lipnja. A time i funkcioniranje organizacije!

Erol Avdović