Slobodna Dalmacija: 28. 04. 2006.

SD MEĐU KLUPAMA PREDSTAVNIČKOG DOMA PARLAMENTA KOJI NIJE IZGLASAO USTAVNE PROMJENE

Zlatko Lagumdžija izvrijeđao Raguža

Nakon što Beriz Belkić i Martin Raguž nisu prihvatili prijedlog SDP-a da zakon koji u Domu naroda odbije svih sedam delegata jednog naroda automatski i pada, to je razljutilo Zlatka Lagumdžiju koji je prema Ragužu odaslao nekoliko riječi uvredljiva sadržaja

Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH odbacio je u srijedu kasno navečer amandmane na Ustav BiH. Za promjene Ustava glasovalo je dvadeset i šest, a protiv se izjasnilo šesnaest zastupnika.

Premda je za dvotrećinsku većinu koja bi osigurala "prolazak amandmanima" trebalo još samo dva glasa, tijekom dvodnevne iscrpljujuće i na trenutke emotivne rasprave, već nakon prvog diskutanta bilo je jasno da amandmani neće dobiti "zeleno svjetlo".

Najzanimljivji događaj koji je obilježio poslijepodnevnu raspravu drugog dana dogodio se nakon ponuđenog prijedloga hrvatskim zastupnicima od strane SDP-a da zakon koji u Domu naroda odbije svih sedam delegata jednog naroda, automatski i pada, odnosno da ne ide čak ni pred Ustavni sud BiH.

Bio je posljednji i očajnički pokušaj Zlatka Lagumdžije, Dragana Čovića, Dragana Čavića i Sulejman Tihića, da preko hrvatskog glasa iz SDP-a naprave prijevaru u Domu naroda po staroj matrici s hrvatskim glasom iz SDP-ove političke opcije.

Dakako, Beriz Belkić i Martin Raguž glatko su odbili ovaj prijedlog. "Crveni karton" je toliko razljutio Zlatka Lagumdžiju koji se nije mogao suspregnuti pa je prema Ragužu odasalo nekoliko riječi uvredljiva sadržaja.

Važno je pri tome spomenuti još jednu činjenicu. Naime, prije početka sjednice potpisnicima sporazuma nedostajao je samo jedan glas za dvotrećinsku većinu, a nadali su se dobiti ga od do tada neodlučnog zastupnika Seada Avdića. Međutim, glavni protagonist skupštinskih događaja neočekivano je postao Mehmed Žilić, jedini zastupnik SDA koji je kao iz vedra neba ustao i kazao "Neću glasovati za amandmane na Ustav".

Ovakva izjava u šoku je ostavila Sulejmana Tihića, a na prvoj stanci potpredsjednik SDA Bakir Izetbegović je na sve načine pokušavao Žilića uvjeriti da promijeni svoj stav. No, nikakva uvjeravnja i obećanja nisu mogla utjecati na bivšeg mnistra federalnog MUP-a.

Žilić je kazao kako je njegova odluka osobne naravi, te da se uvijek protivio podjeli BiH, a entitetsko glasovanje koje je ostalo i dalje ostavlja mogućnost blokade države od strane entiteta, posebno Republike Srpske.

Nakon glasovanja, Žilić je kazao kako je Tihiću još prije godinu dana kao njegov savjetnik isticao da je za promjenu ustava još rano. Prema njegovim riječima prvo je trebalo ukinuti enitetska obilježja - grb, zastavu i pričekati krajnji ishod tužbe protiv Srbije i Crne Gore.

Osim spomenutog Seada Avdića i Mehmeda Žilića, svi drugi zastupnici glasovali su upravo onako kako se procjenjivalo prije sjednice. Zastupnici Stranke za BiH i Klub hrvatskih zatupnika bili su protiv kao i zastupnici BOSS-a, te četvorica neovisnih zastupnika.

Zlatko TULIĆ

Dvostruko lobiranje

Ono što se događalo po kuloarima zgrade Parlamenta BiH tijekom stanke posebna je priča. Informacije otkrivaju kako se jednako lobiralo ne samo prema onim zastupnicima koji ne žele prihvatiti principe ustavnih promjena već se lobiralo i kod zastupnika iz Republike Srpske koji jesu za promjene, ali se lobiralo da odustanu od entitetskoga glasovanja u Predstavničkom domu.

Čović uz Čavića

Zanimljivo je bilo primijetiti kako je tijekom dvodnevne rasprave u klupi u kojoj su prvog dana sjedili lider HDZ-a Dragan Čović uz SDS-ovca Dragana Čavića, drugog dana je sjedio lider HDZ-a 1990. godine Božo Ljubić.

Naime, Ljubić je imao više razloga za prisustvovanje sjednici od Čovića, koji je samo potpisao predložene ustavne promjene, ali zastupnici koju su glasovali protiv nisu više i članovi Čovićeva HDZ-a.

Pojedinačno izjašnjavanje zastupnika

Na zahtijev Joze Križanovića zastupnici su se morali pojedinačno izjašnjavati "za" ili "protiv" amandmana. Za amandmane su bili: Hazim Felić, Vlatka Komšić - jedina Čovićeva uzdanica, Fatima Leho, Nenad Mišić, Marija Perkanović, Muhamed Alić, Selim Bešlagić, Šefik Džaferović, Tihomir Gligorić, Elmir Jahić, Jozo Križanović, Nadžida Mlaćo, Milorad Živanović, Ibrahim Đedović, Miloš Jovanović, Petar Kunić, Dušanka Majkić, Mubera Ušanović, Nikola Špirić, Mirsad Ćeman, Jelina Đurković, Izet Hadžić, Zlatko Lagumdžija, Liljana Miličević, Momčilo Novaković i Mirsad Sipović.

Protiv amndmana glasovali su: Beriz Belkić, Nijaz Duraković, Azra Hadžiahmetović, Mehmed Žilić, Martin Raguž, Vinko Zorić, Ruža Sopta, Filip Andrić, Sead Avdić, Ivo Lozančić, Mladen Potočnik, Adem Huskić, Mehmed Suljkanović, Muhamed Moranjkić, Mirko Blagojević, i Senija Kapetanović.